سینا و دیگران

Everything

Saturday, February 04, 2006

اسم شركت هاي مهم كامپيوتري چگونه انتخاب شده است؟

اينها روايات ممکنه صد در صد درست نباشند .ولی به هر حال اينطور نقل شدند:
---
Adobe:
.
اسم رودخانه‌ای كه از پشت منزل موسس آن جان وارناك عبور می‌كند.
-
Apple:
.
میوه مورد علاقه استیو جابز موسس و بنیانگذار شركت اپل سیب بود و بنابراین اسم شركتش را نیز اپل (به معنی سیب ) گذاشت.
-
Cisco:
.
مخفف شده كلمه سان فرانسیسكو (San Francisco) است كه یكی از بزرگ‌ترین شهرهای آمریكا است.
-
Google:
.
گوگل در ریاضی نام عدد بزرگی است كه تشكیل شده است از عدد یك با صد تا صفر جلوی آن.
موسسان سایت و موتور جست‌وجوی گوگل به شوخی ادعا می‌كنند كه این موتور جست‌وجو می‌تواند این تعداد اطلاعات (یعنی یك گوگل اطلاعات) را مورد پردازش قرار دهد.
-
HP:
.
شركت معظم HP توسط دو نفر به‌نام‌های بیل هیولت و دیو پاكارد تاسیس شد. این 2 نفر برای اینكه شركت هیولد پاكارد یا پاكارد هیولت نامیده شود مجبور به استفاده از روش قدیمی شیر – خط شدند و نتیجه هیولد پاكارد از آب درآمد.
-
Intel:
.
از آنجایی كه این شركت از بدو تاسیس با تأكید روی ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد نام آن را INTegrated Electronics یا به طور مختصر INTEL نهادند.
-
Microsoft:
.
نام شركت ابتدا به صورت Micro-soft نوشته می شد ولی به مرور زمان به صورت فعلی درآمد. Microsoft مخفف MICROcomputer SOFTware است. و دلیل نامگذاری شركت به این اسم نیز آن است كه بیل گیتس مؤسس شركت آن را با هدف نوشتن و توسعه نرم‌افزارهای میكروكامپیوتر‌ها تأسیس كرد.
-
Motorola:
.
شركت موتورولا با هدف درست كردن بی‌سیم و رادیوی خودرو كار خود را آغاز كرد. از آنجایی كه مشهورترین سازنده بی‌سیم و رادیو‌های اتومبیل در آن زمان شركت Victrola بود. موسس این شركت یعنی آقای پال كالوین نیز اسم شركتش را موتورولا گذاشت تا علاوه بر داشتن مشابهت اسمی كلمه موتور نیز به نوعی در اسم شركتش وجود داشته باشد.
-
Oracle:
.
مؤسس شركت اوراكل یعنی لری الیسون و باب اوتس قبل از تأسیس شركت روی پروژه‌ای برای CIA كار می‌كردند . این پروژه كه اوراكل نام داشت بنا بود تا با داشتن مقادیر زیادی اطلاعات بتواند تا جواب تمام سؤال‌های پرسیده شده توسط اپراتور را با مراجعه به مخزن اطلاعات بدهد. (اوراكل در اساطیر یونانی الهه الهام است.) این ۲ نفر پس از پایان این پروژه شركتی تأسیس كرده و آن را به همین اسم نامگذاری كردند.
-
Red Hat:
.
موسس شركت آقای مارك اوینگ در دوران جوانی از پدربزرگش كلاهی با نوارهای قرمز و سفید دریافت كرده بود ولی در دوران دانشگاه آن را گم كرد. زمانی كه اولین نسخة این سیستم عامل آماده شد مارك اوینگ آن را همراه با راهنمای كاربری نرم افزار در اختیار دوستان و هم دانشگاهیش قرار دارد. اولین جمله این راهنمای كاربری «درخواست برای تحویل كلاه قرمز گم شده » بود.
-
Sony:
.
Sony از كلمه لاتین Sonus به معنای صدا مشتق شده است .
-
Sun:
.
این شركت معظم توسط ۴ تن از فارغ التحصیلان دانشگاه استانفورد تأسیس شد. Sun مخفف عبارت Standford Univercity Network است.
-
Yahoo:
-
این كلمه برای اولین بار در كتاب سفر‌های گالیور مورد استفاده قرار گرفته و به معنی شخصی است كه دارای ظاهر و رفتاری زننده است . موسسان سایت Yahoo جری یانگ و دیوید فیلو نام سایتشان را Yahoo گذاشتند چون فكر می‌كردند خودشان هم Yahoo هستند.

3 Comments:

Blogger Mehrdad said...

خیلی جالب بود

12:09 PM  
Anonymous behnam said...

salam , khelai jaleb bod

4:06 PM  
Anonymous Hamed Sanee said...

Ba salam:
Doost aziz yahoo kalame'e ast
ke az sarvajehaye ( Yet Another
Hierarchical Oficios Oracle )
tashkil shodeh ast
ba tashakkor az mataleb amozandye shoma

12:16 PM  

Post a Comment

<< Home