سینا و دیگران

Everything

Monday, January 16, 2006

Doom 3

بعد از حدود 2 سالی که به علت مشغله زياد !، بی حوصلگی و از همه مهمتر لگن بودن سيستم از دنيای بازی دور افتاده بودم,2 هفته پيش دستگاهمو يه آپگريد حسابی کردم.و از اونجا که الان موقع امتحاناته و من هم خيلی بچه درس خونيم رفتم 3 تا بازی که تعريفشونو زياد شنيده بودم خريدم تا زير فشار درس ها له نشم!!!
اولين نکته اينکه روز به روز اين بازی ها نامرد تر ميشن و سيستم قوی تری ميخوان و اگه واقعاً بخواين که راحت بازی کنين بايد هر 2 ماه يبار يه دستی به سيستمتون بکشين.طوری که من مجبورشدم پريروز يه رم 512 ديگه هم اضافه کنم .چون با رم 512 هم ديگه بازی های اخيرچندان روون اجرا نميشن.
حالا ميخوام نظرمو راجع به اين 3 تا بازی که اخيرا خريدم بگم البته يکی يکی.
.
Doom 3
-
-
يک هفته قبل از عرضه اين بازی يکی از شعار های سازندگانش اين بود:
اگر يه سيستم خوب و يک اسپيکر 8 کاناله دارين Doom3 رو شب ها بازی نکنين!
شايد اين فقط يک شعار به نظر بياد ولی بعد از اينکه بازی کنين ميفهمين که اين شعار چندان بی ربط هم نبوده.Doom 3 رسما يک بازی ترسناکه!
گرافيک بازی واقعا يک شاهکار به تمام معناست و يک تحول در اين ضمينه.
سيستم سايه گزاری جديدی که تو اين بازی استفاده شده يکی از عوامل اصلی ايجاد ترسه..طوری که ممکنه شما يک سايه رو ببينين و قافلگير بشین و تا ميتونين بهش تير اندازی کنين.ولی جلوتر که ميرين مي بينين سايه دری بوده که کنده شده و لق لق ميزنه.حس قافلگيری هم کاملا رعايت شده و در سکوت کلی که به محيط بازی حاکمه تپش قلب های زيادی براتون ميآره.
صدا گزاری بازی هم به نظر من تا الان نظير نداشته.مخصوصاً صدای پاها و انعکاس اونا که باعث ميشه بعضی مواقع صدای پای خودتون هم باعث بشه که به پشت سرتون يه نگاهی بندازين.
بعضی مواقع انقدر گرافيک بازی طبيعی ميشه که شايد فراموش کنين که در حال بازی کردن هستين و حس ميکنين خودتون در حال جنگيدنین.
شايد تنها ايراد بازي داستان بی سرو ته و پايان لوس و بی مزش باشه که يکم حال آدمو ميگيره!
خلاصه اگه هنوز اين بازيو نگرفتين همين الان پاشين برين بگيرين
-
-
در ضمن فيلم اين بازی هم اکران شده و با استقبال خوبی هم روبرو شد.اينجا ميتونين مشخصاتش رو ببينين
-
تعدادی از اطلاعات ساخت بازی که در بخش Help اون اومده به اين شرحه :
-
1-نسخه اول بازی (orginal Doom) در سال 1993 به بازار آمد در حالی که فقط 10 نفر در ساخت اون مشارکت داشتن.اين بازی يکی از مشهورترين بازی های تاريخ شد.
2-هنگام ساخت نسخه اول Doom جان کوماک برنامه اي به نام Fuzzy Pumper ساخت که تصاوير ويدويی حقيقی را به تصاوير گرافيکی کامپيوتری تبديل ميکرد و از اين تصاوير در ساخت بازی استفاده شد.
3-حجم اطلاعات Doom 3 حدود 130 برابر نسخه اول است
4-برای ساخت Doom 3 حدود 500000 خط کد نوشته شد و بالای 25000 تصوير ساخته شد
5-مدير طراحی Doom 3 هنگام عرضه نسخه اول بازی برای آن نقشه طراحی می کرد و بطور مجانی در اينترنت قرار ميداد. Id Software که از کارهای او خوشش آمده بود در سال 1995 به عنوان طراح استخدامش کرد.
-
اينجا هم ميتونين نقد کامل بازی و به فارسی بخونين

0 Comments:

Post a Comment

<< Home