سینا و دیگران

Everything

Thursday, November 24, 2005

همه چيز درباره گوشی Nokia N90

ويژگی های برتر :
-
صفحه نمايش عالی
صفحه نمايش خارجی بزرگ
دوربين 2 مگاپيکسلی با قابليت زوم خودکار
اسلات کارت حافظه از نوع Rs-mmc
پخش Mp3 بصورت استريو
---
معايب :
-
سايز بزرگ و وزن زياد
کند روشن شدن گوشی
باتری بسيار ضعيف
ضبط صدا فقط به مدت 1 دقيقه
نداشتن لرزاننده
---
تاکنون در مورد گوشی جدید نوکیا(N90) چه چیزهایی شنیده اید؟در تمام موبایل فروشی ها از این گوشی صحبت می شود.آیا از تمام
خصوصیات آن اطلاع دارید؟
این گوشی نوکیا بسیار زود در بین دیگر گوشی های موجود در بازار جایی برای خود باز کرد.این گوشی که از گوشی های سری N نوکیا می باشد، بعد از N70(اولین گوشی این سری) و قبل از N91(آخرین گوشی این سری) به بازار عرضه شده است.همچنین این گوشی ها در سری سیمبین 60 قرار می گیرند.یکی از مهمترین تفاوتهای آن نسبت به گوشی های دیگر رزولوشن بالای صفحه نمایش آن است.همچنین علاوه بر این دارای هارد درایو است و جنس آن مانند 8800 می باشد
شکی در این نیست که N90 تمام طرفداران عکاسی را به وجد آورده است . در کنار امکانات پیشرفته و گسترش یافته ای که در منوهای آن دیده می شود ، دوربین دو مگاپیکسلی این گوشی با لنز ساخته شده در کارخانه Carl Zeiss چشمان همه را به خود خیره می کند . علاوه بر دوربین ، در این گوشی بهترین صفحه نمایشی که تاکنون برای گوشی های موبایل ساخته شده ، گنجانده شده است . N90 اولبن گوشی است که از سری N وارد بازار شده است . N91 تقریبا از خط اصلی این سری خارج شده است.در آینده قرار است که سری 3000 و 6000 ساخته شود که در آنها از کیفیت بسیار بالای پخش موسیقی کم شده و طراحی زیباتری خواهند داشت.زیرا مسئولین کارخانه نوکیا گمان می کنند که این گوشیها بیشتر حالت تجارت پیدا کرده اند تا وسیله مورد استفاده.طرح نوکیا N90 بسیار شبیه به طرح نوکیا 6260 است.کارخانه یک اسمارت فون را در یک جلد فلزی قرار داده و مانند 6260 قابلیت چرخش به آن داده است.این طراحی در هیچ یک از گوشی های کارخانه های دیگر دیده نمی شود و نوکیا تنها خواسته است که از این نظر در دنیا تک باشد.یکی از ویژگیهای N90 رفع مشکلات 6260 است(سنگین بودن، جدا نبودن دوربین از صفحات اصلی، جدا بودن کلیدهای عملگر از شماره گیرها و...).در N90 دوربین از اصل گوشی جدا است.در بالای گوشی و به صورت چرخشی است.
اگر گوشی را به صورت عمودی بگیرید، می توانید دوربین آن را تا 270 درجه بچرخانید که پس از آن دوربین قفل می شود.با این قابلیت دیگر مجبور به جابجا کردن گوشی نیستید و فقط کافی است که دوربین را روشن کنید.در کنار دوربین بلندگوی آن هم قرار دارد.
در زمان بسته بودن گوشی، دوربین هم سطح با آن است اما در صورت بازکردن آن دوربین در یک زاویه 90 درجه قرار می گیرد.به طوریکه می توان گوشی را روی یک میز به صورت راحتی قرار داد، بدون اینکه تکان بخورد.
اندازه های گوشی در مقایسه با وسیله های معمولی، کاملا عادی است اما در مقایسه با گوشی های دیگر خیر.اندازه های آن 112x51x24 mm است.ولی با این وجود تقریبا مشابه با Sony Ericsson P900,P910i و Nokia 6680,6681 است.اما گوشی باز شده آن در کنار صورت، غول پیکر به نظر می رسد و تقریبا 2 برابر اندازه گوشی های معمول است.
وزن آن بسیار سنگین است و وارد کردن SMS با یک دست سخت است.البته صحبت در مورد اندازه و وزن یک گوشی کاملا سلیقه ای است و افراد مختلف، انواع مختلف را می پسندند.صفحه بیرونی آن از نظر خاصیتها، بسیار شبیه به نوکیا 6230 است.128*128 پیکسل یا 28*28 میلیمتر.اما تصویر در آن، به صافی 6230 نیست و کدرتر به نظر می رسد.یکی از ویژگیهای دیگر آن، این است که در آفتاب هم صفحه نمایش آن قابل دیدن است.می توان بدون بازکردن گوشی، از دوربین استفاده کرد(البته فقط برای عکس گرفتن).می توان پروفایل گوشی را تغییر داد، گوشی را خاموش کرد، پیغامها را خواند،Missed Callsرا دید، و شماره آنها را گرفت.بسیار جالب است که بدانید می توان بدون باز کردن گوشی، به تلفن جواب داد اما در این صورت دیگران نیز مکالمه شما را می شنوند زیرا بلندگوی آن فعال است.دکمه Power آن در روی بدنه دوربین و بالای گوشی است.با این دکمه است که می توان روی صفحه بیرونی گوشی کار کرد.دکمه Shutter آن در سمت راست گوشی قرار دارد که با آن شماره گیری صوتی و فرمان دادن صوتی علاوه بر دیافراگم دوربین بودن، انجام می شود.Joystick آن 5 جهت دارد و پایین Shutter قرار دارد که مکان بسیار مناسبی است.برای همین در بسیاری از مواقع مجبور خواهید بود گوشی را در دست راست خود بگیرید.زیرا کار با Joystick آن در دست چپ سخت خواهد بود.
RS-MMC slot آن در سمت راست گوشی قرار دارد.فقط یک نمونه از کارتهای حافظه قابل استفاده است، 1.8 ولت یا 3 ولت. standard Pop-Port آن در همان سمت راست است.همچنین محل اتصال شارژر هم نزدیک به آن است.اما نسبت به مدلهای پیشین آن نازکتر شده است که دلیل مشخصی ندارد.شاید به دلیل پیشرفت تکنولوژی باشد و یا استفاده از ابزارهای نازک و ریز آینده.
بازکردن پشت آن ممکن است کمی مشکل باشد.محل سیم کارت آن در گوشه و تقریبا زاویه 45 درجه است و دارای یک قفل است.در بعضی از پروفایلهای گوشی، سیم کارت آماده خارج شدن می شود و شما می توانید آن را خارج کنید.همچنین یکی دیگر از ویژگیهای آن جدا بودن باتری از سیم کارت است که نیازی به برداشتن باتری برای خارج کردن سیم کارت نیست.
در ادامه مطلب معرفی گوشی نوکیا N90 به بررسی باتری، سیستم گوشی و... می پردازیم.
باتری این گوشی چندان عالی نیست زیرا باتری آن Li-Ion BL-5B و 760mAh است در صورتیکه در گوشی های جدید از باتری BL-5C و 900mAh استفاده می شود.در حالت Standbye، 240 ساعت و 4.5 ساعت صحبت کردن مداوم، شارژ می ماند.استفاده از تمام عملکردهای گوشی، از شارژ گوشی به شدت می کاهد تا حتی نصف روز.(برای مثال حدود 3-2 کلیپ که هر کدام 2 دقیقه باشند و حدود 60 عکس).بیشتر شارژ گوشی در دو صفحه نمایش، صحبت با صدای بلند و چرخش دوربین از باتری گرفته می شود.اکثر استفاده کنندگان این گوشی بعد از یک روز و نیم، نیاز به شارژ باتری دارند.استفاده حدود 40 دقیقه برای صحبت کردن و حدود 30 دقیقه برای عملکردهای دیگر برای یک روز کافی است.اگر بیش از این استفاده شود بسیار عمر باتری را کاهش خواهد داد.وزن بیش از اندازه آن باعث شده است تا از باتری 1100mAh استفاده نشود.اجازه دهید به بخشهای دیگر گوشی هم بپردازیم.صفحه داخلی گوشی به صورت TFT با کیفیت 352x416 پیکسل، 36x42 میلی متر که این نمونه در دیگر گوشی های نوکیا هم دیده می شود.البته کیفیت آن تقریبا بین VGA و QVGA است.262 هزار رنگ است که به زیبایی تصویر می افزاید.تصویر در آن بسیار زیبا به نظر می رسد که تا کنون در سایرگوشی ها دیده نشده است.
مقدار tuning برای شففیت تصویر کم نظیر و شاید بی نظیر است(حدود 32)!!که تا امروز یکی از مشکلات گوشی ها بوده است.یک خصوصیت بی نظیر دیگر در این رابطه، وجود سنسورهای مخصوص برای تنظیم خودکار نور پشت تصویر است.و این خصوصیت باعث کار آسان با گوشی چه در آفتاب و چه در تاریکی می شود.فونت گوشی نیز با توجه به صفحه نمایش آن تغییر پیدا کرده و نازک تر و بهتر شده است .قدرت درک فونت بسیار پیشرفت کرده است که می تواند یک گام به جلو باشد.برای مثال در شکل زیر به دلیل وجود یک خط در زیر کلمه، Y به صورت V در آمده است که این مشکلات رفع شده اند. دکمه های کار با دوربین در اطراف صفحه نمایش قرار دارند که در این مورد در اینجا صحبت نمی کنیم
صفحه کلید آن بسیار خوب طراحی شده است.از جنس پلاستیک که سفید روی آنها نوشته شده است.چهار کلید هم وجود دارند که به عنوان دکمه های OK هستند(دکمه های عملکردی).دکمه های شماره گیر آن با توجه به سایز گوشی بزرگ ساخته شده اند.کار با یک دست مشکل است به خصوص برای نوشتن پیغام ها، زیرا دستتان خسته خواهد شد.
پروسسور گوشی مانند گوشی نوکیا 6680 است.نه تنها سرعت کار آن افزایش نداشته بلکه کاهش پیدا کرده است.در وضعیت های مختلف حدود 5 تا 10 درصد کاهش سرعت دارد.حدود 32MB حافظه برای applications دارد و دارای فضا برای مموری کارت نیز می باشد.متاسفانه این مدل از نوکیا، نمی تواند نرم افزارهای دیگر گوشی های نوکیا را اجرا کند که یکی از بزرگترین مشکلات این گوشی است.
اما خبر جدید اینکه N90 می تواند دستورات صوتی شما را اجرا کند . جدید بودن این خبر به خاطر این نیست که در مدلهای قبلی اسمارت فون نوکیا این امکان وجود نداشته بلکه به این دلیل است که N90 می تواند دستورات صوتی شما را حتی اگر از قبل به گوشی شناسانده نشده باشند ، تشخیص دهد . (در گوشی هایی مثل 6630 امکان استفاده از دستورات صوتی وجود داشت ، ولی لازم بود ابتدا در بخش مربوط به دستورات صوتی ، کلمات مربوطه را ادا کنید و تا آن کلمات در حافظه ذخیره شوند ، اما در N90 نیازی به آموزش گوشی ندارید و گوشی با استفاده از الگوریتم های پیشرفته تشخیص گفتار کلمات ادا شده توسط شما را تشخیص می دهد) . برای استفاده از این امکان ، کافیست دکمه Record در کناره سمت راست گوشی را فشار دهید ، و همزمان هر دستوری می خواهید صادر کنید ! از این طریق می توانید پروفایل ها را تغییر دهید ، بلوتوث را فعال کنید ، شماره Voice Mail را بگیرید و ... . البته هنوز هم گستره دستوراتی صوتی ممکن برای کنترل گوشی وسیع نیست و همه بخشهای گوشی را شامل نمی شود .تکنولوژی فوق الذکر در دفترچه تلفن نیز به کار گرفته شده است . به هر نام ذخیره شده در دفترچه تلفن ، به طور خودکار یک "شناسه صوتی" تخصیص می یابد . و اگر هر نامی که در دفترچه تلفن وجود دارد به صورت صحیح تلفظ شود ، شماره مربوط به آن گرفته می شود . هر بار که به این صورت شماره می گیرید ، گوشی دستور شما را با تکرار نام مذکور تایید می کند . در ابتدای کار ، صدای الکترونیکی (روبوتیک) گوشی حین تلفظ نام ها ، لبخندی بر لبهایتان ایجاد می کند ولی بعد از مدتی این لبخند به عصبانیت تبدیل خواهد شد ، چرا که در می یابید ، شماره گرفتن دائمی با این روش عملا غیر ممکن است ، چرا که هنوز ساختار تشخیص گفتار موجود در گوشی بهینه نشده است ، و حین تشخیص نام ها ، بارها به اشتباه می افتد
---
---

6 Comments:

Anonymous pooria said...

batry N90 enghadr mored nadare!!!ke goofty !

4:03 PM  
Anonymous Anonymous said...

salam emam
:)
biya too khatte p910i
ma ro nafrush be in nokia
:D

4:59 PM  
Anonymous Anonymous said...

Thank you!
[url=http://vcoajirm.com/wilw/tqjk.html]My homepage[/url] | [url=http://eixrvndh.com/asxr/hevf.html]Cool site[/url]

9:02 AM  
Anonymous Anonymous said...

Well done!
My homepage | Please visit

9:02 AM  
Anonymous Anonymous said...

Great work!
http://vcoajirm.com/wilw/tqjk.html | http://qczhmolm.com/rtel/diwy.html

9:03 AM  
Anonymous Anonymous said...

Really great blog very informative re sky digital uk. In a simliar vain to sky digital uk, I would definitely recommend http://www.bargainplace.co.uk for **mobile phones** or **cheap broadband**. Also you can get **cheap gas & electricity**, **gifts for your loved one** and **loan deals, free phone calls with talktalk, free broadband with Sky and bargain electrical equipment**

11:43 AM  

Post a Comment

<< Home