سینا و دیگران

Everything

Friday, July 29, 2005

همه چيز در مورد Windows Vista Beta 1 و Internet Explorer 7 beta 1

بر خلاف آنچه که می توان از آن با عنوان "غیر جذاب" در نخستین ارائه از محیط ظاهری سیستم عامل لانگهورن در کنفرانس WinHEC امسال نام برد، انتشار و توزیع ویندوز Vista در روز چهارشنبه نشان داد که مایکروسافت توانسته است به خوبی این ویندوز را با فناوری گرافیکی جدید و حرفه ای Aero تطبیق دهد.با این حال در روز چهارشبه مایکروسافت اعلام کرد هنوز بطور کامل از تمام قابلیتهای موتور گرافیکی Aero در ویندوز Vista استفاده نکرده است و قصد دارد باقی مانده این توانایی ها را نگارش آزمایشی دوم (Beta 2) یعنی در سال 2006 اضافه نماید.بطور قابل ملاحظه ای، کاربران با دیدن تصاویر ویندوز Vista متوجه این موضوع خواهند شد که کلیه بخش های این سیستم عامل حالت نیم شفاف (translucent) خواهند داشت و بخصوص این امر هنگام قرار دادن موس بر روی دکمه های Open و Close بیشتر خودنمایی می کند. ( مشاهده )به گفته مایکروسافت، این امر می تواند به کاربران از نظر بصری کمک شایانی نماید بگونه ای که هنگام خواندن یک متن، مشاهده یک صفحه وب و یا کار با یک نرم افزار ویرایش عکس تمرکز دید خود را نسبت به برنامه های در حال اجرای موجود در صفحه پشت زمینه از دست ندهند.ویندوز Vista از نظر مدیریت نیز دارای مزایای خاصی خواهد بود، بطور نمونه گزینه فولدر مجازی (Virtual Folder) و یا قابلیت جستجو که بسیار شبیه به آن چیزی است که در سیستم عامل Mac OSX Tiger وجود دارد. در حقیقت می توان گفت قابلیت فولدر مجازی که برای نخستین بار توسط مایکروسافت ارائه می شود معادل ذخیره شده اطلاعات یک جستجو است. بدین ترتیب بصورت کاملاً خودکار و بدون دخالت کاربر ویندوز، کلیه اطلاعات ورودی و خروجی همچنین تغییراتی همانند حذف فایل ها و یا نصب برنامه های جدید در سیستم، در این پوشه ها ذخیره می شود تا دسترسی به این داده ها با سرعت بیشتری امکان پذیر شود. ( مشاهده )همانند آنچه در نرم افزار جستجوگر رومیزی MSN با نام MSN Desktop Search وجود دارد قابلیت جستجوی سریع (Quick Search) در این ویندوز خواسته های کاربرش را برطرف می سازد. ضمن آنکه در نمایی کلی، جستجوگر ویندوز Vista تمام بخشهای دیگر را تحت پوشش خود دارد. ( مشاهده )در ادامه می توان از دکمه های قسمت Star Menu نام برد که پس از مدتها سرانجام تحولی در ظاهر و نحوه کاربرد آنها صورت گرفته است و به گفته کارشناسان این بخش جان تازه ای به خود گرفته است [!] بگونه ای که کاربر می تواند تنها با نوشتن حروف اول یک برنامه و تشخیص نام کامل آن توسط سیستم عامل، آنرا به اجرا بگذارد. ( مشاهده ) و ( 2 )از جمله بخش های قابل ذکر دیگر مرکز تنظیمات (Control Panel) ویندوز است که از نظر مدیریت تصاویر و فایل های ویدیویی در آن تغییراتی دیده می شود. بر خلاف نسخه های قدیمی تر ویندوز کاربران می توانند با راحتی بیشتری به پخش فایل های صوتی - تصویری خود بپردازند و در کنار آن اطلاعات بیشتری در رابطه با حجم و نوع فایل های خود بدست آورند ضمن آنکه امکان رتبه بندی نیز برای این بخش در نظر گرفته شده است. ( مشاهده ) و ( 2 )مایکروسافت ادعا می کند بهینه سازی های صورت گرفته در ویندوز Vista به این امر منتج خواهد شد که کاربران مدیریت بهتر و بیشتری را نسبت به اطلاعات سیستم خود داشته باشند و بدون هرگونه محدودیت با دیگران تماس برقرار نمایند.
---
تنها کمتر از 24 ساعت پس از اعلام رسمی مایکروسافت مبنی بر آنکه این شرکت نسخه های آزمایشی از مرورگر اینترنت اکسپلورر 7.0 و ویندوز Vista را بصورت اختصاصی تنها در اختیار اعضای سایت MSDN و آزمایش کنندگان محصولاتش قرار داده است، هر دوی این محصولات به همراه لینکهای دانلود آنها در سرتاسر اینترنت پخش شدند بگونه ای که در رابطه با ویندوز Vista حتی نحوه شکستن قفل این سیستم عامل به همراه شماره سریال های مخصوص آن نیز در سایتهای زیر زمینی منتشر شد.با وجود آنکه حجم ویندوز Vista در هنگام دانلود 2.5 گیگابایت می باشد اما این حجم زیاد نیز نتوانسته است جلوی سارقان را بگیرد. ظاهراً نسخه آزمایشی از نسل جدید سیستم عامل های مایکروسافت کماکان از سیستم قفل گذاری و فعال سازی (Activation Code) قدیمی خود که در ویندوز XP وجود داشت و قبلاً شکسته شده بود استفاده می کند.پیش بینی انتشار این دو محصول در اینترنت با توجه به این واقعیت که هم اکنون بیش از 10.000 نفر از کاربران توسط مایکروسافت در حال آزمایش آنها می باشند چندان دور از انتظار نبود. ضمن آنکه این آمار تعداد اعضای سایت MSDN که آنها نیز می توانند به این مرورگر و سیستم عامل دسترسی داشته باشند را نیز شامل نمی شود.در گذشته نگارش آزمایشی این سیستم عامل با کد نام لانگهورن توسط مایکروسافت در اختیار عموم قرار گرفته بود. این مشکلات در رابطه با ویندوز XP که در ابتدا با نام Whistler منتشر شده بود نیز برای مایکروسافت رخ داده بود.به گفته منابع نزدیک به مایکروسافت، مرورگر Interne Explorer 7.0 Beta 1 که بصورت پیش فرض در ویندوز Vista قرار دارد جهت بروز رسانی و نصب نیاز به برقراری تماس با مرکز تائید مایکروسافت (Genuine Advantage verification) خواهد داشت. تا این لحظه مایکروسافت در رابطه با تاریخ انتشار عمومی این دو محصول اظهار نظری نکرده است.
---
منبع خبر: WinBeta.Net
---
دانلود: Windows Vista Beta 1
---
---
* لینک دانلود تنها مخصوص دریافت با استفاده از نرم افزار Torrent و با سرعت بالا می باشد.
---
به دنبال تغییر نام ویندوز لانگ‌هورن به ویندوز ویستا موجی از طعنه و شوخیهای جدید علیه این سیستم عامل بعدی شرکت مایکروسافت ایجاد شده است. گرچه ویستا در لاتین به‌معنی چشم انداز است ولی در لیتوانیایی معنی مرغ را می‌دهد و در مقایسه با مرغ ،نام قبلی این محصول به مراتب باشکوه‌تر بود.کامنت‌هایی که در سایتهای مختلف گذاشته می‌شود،نشان‌دهنده این است که بازدیدکنندگان این سایتها به نام قبلی ویندوز جدید،تعلق خاطر بیشتری داشتند.نسخه بتای ویندوز ویستا در سوم آگوست عرضه خواهد شد.نسخه نهایی ویندوز جدید در نیمه دوم سال میلادی بعد وارد بازار خواهد شد.
از وبلاگ يک پزشک
---
Wallpaper ويندوز ويستا رو از اينجا بگيرين
---
مایکروسافت پیرامون نام "Vista" توضیح داد
پس از اعلام رسمی در رابطه با تغییر نام ویندوز لانگهورن، مایکروسافت تعداد فراوانی از کاربران خود را در برابر این سوال که "چرا نام ویستا انتخاب شده است"؟ را بدون پاسخ گذاشت.با این وجود روز گذشته سخنگوی این شرکت در خبری به سایت BetaNews اعلام کرد مایکروسافت به آن دلیل ویندوز خود را با این نام جدید معرفی کرده است که به عقیده آنها این نام باید شایسته سیستم عاملی باشد که قرار است در آینده ارائه شود و بیانگر آن چیزی باشد که بنا است به کاربران خود ارائه دهد.سخنگوی مایکروسافت می گوید: "امروز، ما در دنیایی زندگی می کنیم که با حجم عظیمی از اطلاعات، روشهای فراوانی جهت برقراری تماس، پروژه های بسیاری برای اجرا و فرصتهای فراوان روبرو است و در طرف مقابل مسئولیتی که در برابر این موارد بسیار سنگین است. به همین دلیل ما هر روزه به رایانه ها برای کمک وابسته تر می شویم."به عقیده وی، در پایان یک روز کاری شما باید اطمینان داشته باشید که از تمام موانع روز قبل گذشته اید و تنها توجه خود را معطوف به برنامه های روز آینده نمایید. چشم انداز (Vista) هدفی که شما در نهایت می خواهید به آن برسید (بطور مثال برای مرتب سازی بانک تصاویر و یا جستجوی فایلها و یا ارتباط و همکاری با دیگران از طریق الکترونیکی) توسط این سیستم عامل امکان پذیر می شود.
---
بر خلاف آنچه پیش بینی می شد مایکروسافت در بیانه ای اعلام داشت، نسخه جدید از مرورگر صفحات وب این شرکت Internet Explorer 7.0 را برای دانلود در اختیار همگان قرار نخواهد داد.در این گزارش آمده است، تنها آزمایش کنندگان محصولات نرم افزاری مایکروسافت (Beta Testers) و اعضاء کلوپ TechNet می توانند به نسخه آزمایشی Internet Explorer 7.0 دسترسی داشته باشند. کمپانی مایکروسافت در رابطه با آنکه در چه زمانی دیگر کاربران نیز می توانند به دانلود Ie 7.0 بپردازند و یا نگارش نهایی این مرورگر در چه زمانی منتشر می شود مطلبی نگفته است.با این وجود در حال حاضر از طریق عضویت در مرکز دانلود MSDN امکان دریافت و پشتیبانی ویندوز Vista نسخه آزمایشی اول و مررگر Internet Explorer Beta 1 وجود دارد. و در کلوپ TechNet نیز کاربران می توانند به دریافت این دو برنامه اقدام نمایند البته بدون پشیبانی از طرف تیم مایکروسافت.به گفته سخنگوی مایکروسافت: "تا اطلاع ثانوی امکان دانلود عمومی برای Internet Explorer 7.0 و ویندوز Vista وجود نخواهد داشت.
---
"تکمیل: شما می توانید در انجمنهای سایت مرورگر Ie 7.0 را دانلود نمایید.
---
به نقل از وبلاگ پاپيون :
-
بالاخره ورژن بتای اینترنت اکسپلورر 7 منتشر شد.متاسفانه تغییر زبان از فارسی به انگلیسی تو این ورژن به سختی انجام میشه! همچنین از نظر ظاهری هم زیاد قابل تعریف نیست.البته هنوز بتا هست امیدوارم در نسخه اصلی اشکالاتش برطرف بشه!تکمیلی 1:خیلی جالبه! موقع چک کردن ایمیل یاهو با IE 7 با این اخطار مواجه میشین!
Yahoo! may not be optimized for the web browser you are using. Your options are:Upgrade to Internet Explorer 6.0, Netscape 7.1, or Safari 1.2.Switch back to the Yahoo! version supported by your current browser.
تکمیلی 2:اگر شما هم نتونستید مثل من فقط 24 ساعت IE 7 رو تحمل کنید! طبق دستورالعمل زیر اونو حذف کنید:وارد کنترل پنل و سپس قسمت Add/Remove Programs بشید ، دکمه Show Updates را در بالای صفحه علامت بزنید و حالا در قسمت Windows XP - Software Updates بدنبال مرورگر IE 7.0 بگردید!
---

نخستین نگاه به Internet Explorer 7 Beta

مایکروسافت جدیدآ نسخه جدیدی از نرم افزار مرورگر وب خود را با نام IE 7 Beta 1 عرضه کرده است. این نسخه فقط در دسترس تعداد معدودی از امتحان کنندگان برای پیدا کردن مشکلات احتمالی و کمک به بهتر شدن آن است. در این مقاله به بررسی ویژگی های جدید، سرعت در بارگزاری صفحات و پیوستن این نسخه به GUI می پردازیم.نصب:در خبر ها آمده است که تعدادی از امتحان کنندگان گزارش داده اند که IE 7 Beta 1 بر روی سیستم آنها نصب نشده است. در شروع نصب اخطاری به شما داده می شود که یک بک آپ از سیستم خود بگیرید و تمام پنجره های باز را ببندید چون ممکن است که سیستم نیاز به restart داشته باشد. مراحل نصب هم مثل بقیه Setup ها است.یکی از مراحل نصب Windows Genuine Advantage Validation است، یعنی که برنامه نصب می خواهد بفهمد که شما از نسخه قانونی ویندوز استفاده می کنید یا خیر که در این صورت نصب کامل نخواهد شد. (عکس 1 و عکس 2)برنامه به صورت خودکار چک می کند که آیا شما از Windows XP SP2 استفاده می کنید یا خیر که فقط در این صورت است که نصب انجام خواهد شد.رابط کاربری گرافیکی(GUI):با نگاه اول شما متوجه می شوید که تیم طراحی IE 7 وقت زیادی صرف طراحی لایه ها نکرده است. IE 7 Beta 1 تعداد زیادی از آیکون های درون task bar اصلی خود را از دست داده است. در این تسک بار تنها آیکون های Forward و back وجود دارد. آیکون های دیگر مثل home page، favorites، history و Print در این نسخه دقیقآ زیر tab در یک task جداگانه قرار گرفته اند. این آیکون ها دقیقآ همون گونه هستند که در IE 6 بود ولی اندازه ی آنها کوچک تر شده است. ممکن است اول جای این آیکون ها بد به نظر بیاید ولی با این کار فضا برای نشان دادن صفحه بیشتر شده است. (عکس 3)آیکون shortcut داخل دسکتاپ اندکی نصبت به ورژن های قبل تغییر کرده است. (عکس 4 )ویژگی ها:اولین ویژگی که همه انتظار داشتند در این نسخه وجود داشته باشد Tabbed Browsing بود. به این معنی که شما می توانید در یک پنجره تعداد زیاد تری صفحه ی اینترنت را مشاهده کنید. برای ایجاد یک tab جدید شما بایستی بر روی mini-tab موجود در سمت راست بقیه tab ها کلیک کنید یا اینکه اگر از موس اسکولر دار استفاده می کنید با کلیک کردن توسط آن بر روی یک لینک آن لینک در یک صفحه ی جدید باز می شود، مثل فایر فاکس. ( عکس 5)البته شما می توانید با زدن کلید های Ctrl+T یک tab جدید درست کرده هم چنین می توانید ویژگی Tabbed Browsing را به طور دستی خاموش کنید. (عکس 6)آیا کسی واقعآ یادش رفته است که یک دکمه ی Stop در task bar قرار دهد؟ من هنوز باور نمی کنم که این کار عمدآ انجام شده باشد. چون در صورت نبود وجود چنین دکمه ای چه چیزی لود شدن صفحه را متوقف خواهد کرد؟ (عکس 7)
---

1 Comments:

Blogger Rob said...

Hey,

Very nice blog and some interesting posts. Have a look at my new bit torrent site called - Mininova -

Thanks

8:09 AM  

Post a Comment

<< Home