سینا و دیگران

Everything

Wednesday, July 27, 2005

اين نوشته های طولانی چيست که برای نصب هر نرم افزار بايد با آنها موافقت کنيم؟

هنگامی که در حين نصب يک نرم افزار بر روی کليدی مانند I Agree (به معنی من موافق هستم) کليک می کنيد،امضاء ديجيتالی خود را در زير يک قرارداد قانونی قرار داده ايد.خوشبختانه اکثر اين توافق نامه ها حاوی چند اصل معمولی است که در زير خواهيد خواند.
موارد معمول در اين توافق نامه ها عبارت اند از:
---
* شما،به عنوان خريدار (يا دارنده) نرم افزار،به عنوان دارنده مجوز آن به حساب می آييد و نه صاحب آن.به عنوان صاحب جواز نرم افزار می توانيد از آن استفاده کنيد ولی مالکيتی بر صورت برنامه يا ساير اجزای نرم افزار نخواهيد داشت.
-
* شما در هر زمان فقط اجازه نصب و استفاده از نرم افزار را بر روی فقط يک کامپيوتر داريد.البته اکثر نرم افزارها اجازه گرفتن يک نسخه پشتيبان از آن ها را به شما می دهند.برخی از نرم افزار ها اجازه نصب برنامه را روی بيش از يک کامپيوتر می دهند،البته به شرطی که بطور هم زمان از آنها استفاده نشود.
-
* صاحب جواز حق اجاره دادن نرم افزار را ندارد .
-
* به هيچ وجه حق تغيير در ماهيت نرم افزار را نداريد،البته به غير از امکاناتی که خود برنامه برای تغيير در اختيارتان قرار می دهد.
-
* سازنده نرم افزار صاحب حق کپی تمامی نوشته ها،گرافيک ها،صدا،ويديو،طراحی و ساير عناصر منحصر به فرد نرم افزار است.
-
* حق استفاده از نرم افزار برای مقاصد غير قانونی را نداريد.
-
* می توانيد نرم افزار را به شخص ديگری بدهيد يا بفروشيد،به شرط اينکه آن را از روی دستگاهتان پاک کرده باشيد و هيچ کدام از لوازم جانبی نرم افزار مانند راهنما ها ،ديسکت ها،سی دی ها،و ساير اجزای سخت افزاری را برای خودتان نگاه نداشته باشيد.
---
البته همونطور که ميدونين تو ايران به علت نبود قانون کپی رايت اين قوانين با کشک کامبيز فرق چندانی نداره. هرچند تصور اينکه بخوايم شونصد تا برنامه اي که روی يه سي-دي ميخريم 1500تومان و هرکدوم به قيمت بالای 20000 تومان بخريم خيلی ترسناکه !

1 Comments:

Blogger Sina said...

test

10:30 AM  

Post a Comment

<< Home